26.2k views
21 votes
~Which phone card is better

Call MOM: 30 minutes for $2.50 or FONEPlus: 45 Minutes for $4.00


~The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3.
A single shirt costs $8. What is the least amount of money Sandy can
spend to get 4 T-shirts?

~What is a better deal:16 bottles of orange juice for $19.99 or 40 bottles of orange juice for $32.99

~You can buy a box of 12 doughnuts for $6.99, or buy 12 single doughnuts for $0.95 each. Which is a better deal?


~A music store charges $9.50 for 11 songs, another store charges $13 for 16 songs.

User Czardoz
by
8.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

1. MOM - you get 12 calls for a dollar

2. $13 dollars - 2 sets of 3 in a pack shirts

3. 16 bottles for $19.99

4. 12 single doughnuts

5. $13 for 16 songs is the better deal

Explanation:

User Homewrecker
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories