menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. What is the cost per ounce?
asked
Apr 21, 2018
176k
views
1
vote
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. What is the cost per ounce?
Mathematics
high-school
Qble
asked
by
Qble
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Divide the cost by the number of onces.
4.5/8=.5265
Round to the nearest hundredth.
.53
It would cost about 53 cents per once.
Elio Fernandes
answered
Apr 23, 2018
by
Elio Fernandes
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
4.50/8 = 0.5625
The answer is 0.57 cents because you can't have 0.5625 cents
Pastjean
answered
Apr 27, 2018
by
Pastjean
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org