176k views
1 vote
An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. What is the cost per ounce?

User Qble
by
7.9k points

2 Answers

3 votes
Divide the cost by the number of onces.

4.5/8=.5265

Round to the nearest hundredth.
.53

It would cost about 53 cents per once.
User Elio Fernandes
by
8.3k points
1 vote
4.50/8 = 0.5625
The answer is 0.57 cents because you can't have 0.5625 cents

User Pastjean
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.