100k views
5 votes
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds.

Question:

a. What is the cost per pound?
b. Is it constant?
c. If you were to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis?
d. Plot the two points described.
e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?

Draw your answer below:

1 Answer

4 votes

A) 5/2 = 2.50, it costs $2.50 per pound

B) yes because 7.50 / 3 = 2.50 as well

C) weight would be on x-axis and cost on the Y axis

D) draw a graph and put the dots on (2,5) and (3,7.50) and draw a straight line

E) 2.50 *5 = $12.50, multiply cost per pound by pounds.

User DemianArdus
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.