231k views
5 votes
Find and compare the unit prices. Which one is the better buy?

3 for $1.00
Or
10 for 3:00

Plz answer both parts ibe been really stuck on this one :)

User Kikanye
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
3 for $1- about $0.33 each (1/3)
10 for $3- $0.30 each (3/10)
10 for $3 is the better buy.
User Romiem
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories