32.8k views
5 votes
You can buy 4 pounds of peaches for $5.96. What do 4 1/2 pounds of peaches cost?

2 Answers

5 votes
4 1/2 of pounds of peaches cost 0.74  because 5.96/5 = 1.49 and 1.49/2 = 0.74. So the total cost is $6.70
User Brock Hensley
by
7.5k points
0 votes
What you wanna do is find the unit rate. The unit rate of this problem would be 5.96 / 4 = $1.49 per pound of peaches. Then you want to divide $1.49 by 2 to get the price per HALF pound. $1.49 / 2 = $0.745 which you round to $0.75 and then start back with the number $5.96 for 4 pounds and add the 75 cents for the half pound and you get $6.71

Hopefully not too confusing lol
User Robert Waddell
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories