menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
8 pencils cost $3.44.What is the unit rate of one pencil?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
8 pencils cost $3.44.What is the unit rate of one pencil?
asked
Dec 4, 2018
31.5k
views
3
votes
8 pencils cost $3.44.What is the unit rate of one pencil?
Mathematics
middle-school
Fpanizza
asked
by
Fpanizza
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$0.43 you use division to find your answer
3.44/8=0.43
Tsohr
answered
Dec 6, 2018
by
Tsohr
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
that would be 0.43 cents per pencil
Hans Terje Bakke
answered
Dec 8, 2018
by
Hans Terje Bakke
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org