31.5k views
3 votes
8 pencils cost $3.44.What is the unit rate of one pencil?

User Fpanizza
by
8.4k points

2 Answers

4 votes
$0.43 you use division to find your answer
3.44/8=0.43
User Tsohr
by
8.7k points
2 votes
that would be 0.43 cents per pencil
User Hans Terje Bakke
by
8.4k points

No related questions found