menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy a 2-pound loaf of bread for $2.50 or a 2-pack of 1 1/2 pound loaves for $3.30. Which is the better buy?
asked
Nov 18, 2018
20.9k
views
2
votes
You can buy a 2-pound loaf of bread for $2.50 or a 2-pack of 1 1/2 pound loaves for $3.30. Which is the better buy?
Mathematics
middle-school
Tmho
asked
by
Tmho
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
the 2 pound pack would be the better one to buy
Dokgu
answered
Nov 25, 2018
by
Dokgu
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 23, 2024
152k
views
Caleb bought 5 loaves of bread 8 packs of sliced turkey to make sandwiches. Each loaf of bread xost $5, and each pack of sliced turkey cost $7. How much money did caleb spend in all.
Premdeep Mohanty
asked
Mar 23, 2024
by
Premdeep Mohanty
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
152k
views
asked
Jan 8, 2021
196k
views
You can buy (Deal A) a 2-pound loaf of bread for $2.50 or (Deal B) a 2-pack of 1.5-pound loaves for $3.30. What was the Unit Price of the better deal $_per pound (input numbers and decimals point only)
DSSS
asked
Jan 8, 2021
by
DSSS
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
196k
views
asked
Jun 26, 2024
112k
views
A bakery makes $15 for every 6 loaves of bread sold. The bakery makes the sam ollar amount for each loaf of bread. At this rate, what dollar amount would the bakery I make by selling 60 loaves of bread?
Arun Augustine
asked
Jun 26, 2024
by
Arun Augustine
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
4
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org