20.9k views
2 votes
You can buy a 2-pound loaf of bread for $2.50 or a 2-pack of 1 1/2 pound loaves for $3.30. Which is the better buy?

User Tmho
by
7.9k points

1 Answer

1 vote
the 2 pound pack would be the better one to buy
User Dokgu
by
8.9k points