208k views
0 votes
Calculate the kinetic energy of an 88-kg scooter moving at 18 m/s .

User Long Luong
by
7.7k points

2 Answers

2 votes
The formula for calculating kinetic energy is:
0.5 x mass x speed^2 (^2 = squared)
User Monteirobrena
by
8.0k points
2 votes

Answer:

kinetic energy of the scooter is 14256 joule.

Explanation:

Since kinetic energy of an object is represented by the formula

Kinetic energy =
(1)/(2)(\text{Mass})(\text{Velocity}^(2))

Mass of the scooter = 88 kg

Velocity of the scooter = 18 meter per second.

Kinetic energy =
(1)/(2)* 88* (18)^(2)

= 44×(18)²

= 14256 Joule

Therefore, kinetic energy of the scooter is 14256 joule.

User MiVoth
by
6.6k points