Answer:
kinetic energy of the scooter is 14256 joule.
Explanation:
Since kinetic energy of an object is represented by the formula
Kinetic energy =

Mass of the scooter = 88 kg
Velocity of the scooter = 18 meter per second.
Kinetic energy =

= 44×(18)²
= 14256 Joule
Therefore, kinetic energy of the scooter is 14256 joule.