216k views
1 vote
A tortoise is walking in the desert. It takes

4
minutes to walk
6.4
meters. What is its speed?

2 Answers

4 votes
The formula for speed is S = Distance/Time.
if you plug 6.4 in for distance and 4 in for time, s = 6.4/4. 6.4/4 = 1.6, so the speed of the tortoise is 1.6 meters per second, or 1.6 m/s
User BenjaminK
by
7.7k points
5 votes
speed = distance / time

Here, speed = 6.4 meters / 4 minutes =1.6 meter / minute (answer)
User Levi Rosol
by
6.3k points