203k views
2 votes
Charlie bought 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges

User Seong
by
7.8k points

2 Answers

5 votes
This is how you find the answer:
Divide 3.75 /2 1/2=1.5
3.75/2.5=1.5
User Katzenhut
by
8.6k points
7 votes
Hi. The cost of a one pound bag is $1.50

To figure this out, you simply divide 2.5 into $3.75

$3.75 ÷ 2.5 lbs = $1.50

You can check your answer by adding the figures:

$1.50 for 1 lb
$1.50 for 1 lb
$0.75 (1/2 of $1.50)
$3.75 Total

Hope this helps.

Take care,
Diana
User Reggy
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories