menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pound of raisins costs $2.00, and a pound of almonds costs $5.00. Six pounds of a trail mix contains 2 more pounds of raisins than almonds. What is the cost of the 6 pounds of trail mix? $7.00 $18.00
asked
Jan 23, 2018
232k
views
3
votes
A pound of raisins costs $2.00, and a pound of almonds costs $5.00. Six pounds of a trail mix contains 2 more pounds of raisins than almonds. What is the cost of the 6 pounds of trail mix? $7.00 $18.00 $24.00 $42.00
Mathematics
college
Shar
asked
by
Shar
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
18 just took the test
Elia Schito
answered
Jan 25, 2018
by
Elia Schito
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
18.00 because 1 pound is 5.00, 1 plus 2 is 3 so 5 x 3 = 18
Cameron Jordan
answered
Jan 29, 2018
by
Cameron Jordan
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 11, 2024
21.8k
views
The ratio of the number of almonds to the number of raisins in a bag of trail mix is 4:3 . There are 600 almonds in the bag. How many raisins are in the bag of trail mix
Mayer
asked
Feb 11, 2024
by
Mayer
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
21.8k
views
asked
Oct 18, 2024
203k
views
In a bag of trail mix, the ratio of the number of almonds to the number of raisins is 4:3. If there are 600 almonds in the bag, how many raisins are there? A) 150 raisins B) 450 raisins C) 800 raisins
Ichibanpanda
asked
Oct 18, 2024
by
Ichibanpanda
7.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
203k
views
asked
Oct 11, 2024
20.0k
views
Isabella wants to make a trail mix made up of almonds, walnuts, and raisins. She wants to mix one part almonds, two parts walnuts, and three parts raisins. Almonds cost $12 per pound, walnuts cost $9 per
Paco Zevallos
asked
Oct 11, 2024
by
Paco Zevallos
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
20.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org