27.7k views
1 vote
If 4 cans of tomato sauce cost $2, what is the unit price for 1 can of tomato sauce? show your work.

2 Answers

4 votes
4 (cans)= 2 (dollars)

idk how to work it out but the answer is 50 cent
User Samayo
by
8.8k points
5 votes
$2 divided by 4 cans equals 0.50 so each can would cost 50 cents.
User Iman Kermani
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories