menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 4 cans of tomato sauce cost $2, what is the unit price for 1 can of tomato sauce? show your work.
asked
Aug 6, 2018
27.7k
views
1
vote
If 4 cans of tomato sauce cost $2, what is the unit price for 1 can of tomato sauce? show your work.
Mathematics
middle-school
Hussein Khalil
asked
by
Hussein Khalil
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
4 (cans)= 2 (dollars)
idk how to work it out but the answer is 50 cent
Samayo
answered
Aug 8, 2018
by
Samayo
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$2 divided by 4 cans equals 0.50 so each can would cost 50 cents.
Iman Kermani
answered
Aug 12, 2018
by
Iman Kermani
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 13, 2024
221k
views
A store is selling 5 cans of tomato sauce for $4.50. what is the unit price? a. $0.90 b. $4.50 c. $22.50
VenkateshJN
asked
Nov 13, 2024
by
VenkateshJN
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
221k
views
asked
Mar 11, 2024
149k
views
Adele is making calzones to sell at her restaurant. She starts with 61 cans of tomato sauce and then uses 5/12 of the cans for the first batch of calzones. How many cans of tomato sauce does Adele use
Jman
asked
Mar 11, 2024
by
Jman
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
149k
views
asked
Nov 20, 2024
48.0k
views
She bought 3 cans of tomato sauce 1 can of tomato sauce is 0.67$ how much did she spend
Paul Webster
asked
Nov 20, 2024
by
Paul Webster
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
48.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org