204k views
1 vote
Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound

User Abraham Cm
by
8.1k points

2 Answers

0 votes
The answer is $4 a pound.
User Schnodderbalken
by
8.4k points
2 votes

you just need to divide 11 by 2.75 which would be $4


User Meenu
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories