25.0k views
2 votes
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost

User Oulenz
by
7.8k points

2 Answers

7 votes
1.98/12=0.165

Round up and you get .17 which is 17 cents
User Owlvark
by
8.0k points
1 vote
I think it would be 15 cents!
User Sarahhodne
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories