84.4k views
1 vote
Item cost 3.60 a bottle and there are 6 in each case how much would 4 cases cost

1 Answer

5 votes
So there's 6 bottles and each bottle costs 3.60 but there's 4 cases.

So first multiply the number of bottles which is 6 with the cases which is 4.

6 x 4 = 24,so there's 24 bottles.Now multiply the price of the bottles time 24.

24 x 3.60 = 86.4.So the person that bought that will have to pay 86.4.Man those things are expensive.

Hope this helps :D
User Cambiata
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories