183k views
5 votes
What is the what is the unit rate of $32.05 / 15 gallons

User Kevin Fang
by
7.4k points

1 Answer

5 votes
Divide $32.05 by 15 for the unit rate per gallon. So 32.05/15= $2.14 per gallon.
Hope this helps!
User TheOx
by
6.4k points