183k views
5 votes
What is the what is the unit rate of $32.05 / 15 gallons

User Kevin Fang
by
8.2k points

1 Answer

5 votes
Divide $32.05 by 15 for the unit rate per gallon. So 32.05/15= $2.14 per gallon.
Hope this helps!
User TheOx
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.