Answer:
Time, t = 1.02 seconds
Step-by-step explanation:
It is given that,
Velocity of bird, v = 97.2 m/s
If the falcon dives straight down from a height of 100 m, d = 100 m
We need to find the time this give a rabbit below to consider his next move as the falcon begins his descent. Time can be calculated as :


t = 1.02 seconds
Hence, this is the required solution.