4.0k views
3 votes
The peregrine falcon is the world's fastest known bird and has been clocked diving downward toward its prey at constant vertical velocity of 97.2 m/s. If the falcon dives straight down from a height of 100. m, how much time does this give a rabbit below to consider his next move as the falcon begins his descent?

2 Answers

2 votes
100m / 97.2m/s = 1.0288 seconds
User Little Bee
by
7.6k points
4 votes

Answer:

Time, t = 1.02 seconds

Step-by-step explanation:

It is given that,

Velocity of bird, v = 97.2 m/s

If the falcon dives straight down from a height of 100 m, d = 100 m

We need to find the time this give a rabbit below to consider his next move as the falcon begins his descent. Time can be calculated as :


t=(d)/(v)


t=(100\ m)/(97.2\ m/s)

t = 1.02 seconds

Hence, this is the required solution.

User Andy Brown
by
7.6k points