menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A bunch of has 10 3/4 lb of ground beef that will be priced at 3:40 per pound he divides the me into 8 equal packages to the nearest cent what will be the price of each package<…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A bunch of has 10 3/4 lb of ground beef that will be priced at 3:40 per pound he divides the me into 8 equal packages to the nearest cent what will be the price of each package<…
asked
Jul 13, 2018
154k
views
1
vote
a bunch of has 10 3/4 lb of ground beef that will be priced at 3:40 per pound he divides the me into 8 equal packages to the nearest cent what will be the price of each package
Mathematics
high-school
PJ Bergeron
asked
by
PJ Bergeron
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
10.75 * $3.40 / 8 = $4.57 per package
Brajesh Kumar
answered
Jul 20, 2018
by
Brajesh Kumar
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 9, 2017
185k
views
a butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at $3.40 per pound. He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, what will be the price of each package?
Moayad Al Kouz
asked
Jan 9, 2017
by
Moayad Al Kouz
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
185k
views
asked
Jul 8, 2017
171k
views
A butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at 3.40 dollars per pound. He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, what will be the price of each package? Explain
StatiX
asked
Jul 8, 2017
by
StatiX
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
171k
views
asked
Oct 25, 2019
149k
views
A butcher has 8 1/3 pounds of ground beef that will be priced at $6.72 per pound. He divides the meat into 4 equal packages.To the nearest cent, the price of each package is $
Rieljun Liguid
asked
Oct 25, 2019
by
Rieljun Liguid
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
149k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org