121k views
2 votes
During a catered lunch, an average of 4 cups of tea are poured per minute. The lunch will last 2 hours. How many gallons of tea should the caterer bring if there are 16 cups in one gallon?

2 Answers

6 votes
In 2 hours you would need 30 gallons of tea.
Step-by-step explanation:
4cups/per minute x 1 gallon/16cups x 60minutes/1 hour = 240gallons/16hours
240gallons/16hours = 15gallons/1 hour
15gallons/1 hour x 2 = 30 gallons/2 hours
User Mose
by
6.6k points
3 votes
1 min = 4cups
60 min = 1hr
4×60 =240
1hr=240 cups
2hrs = 480 cups
1 gallon = 16 cups
480/16 = 30 gallons

The caterer should bring 30 gallons of tea
User Anto Antony
by
7.1k points