2 seperate questions
what is the weight of 1 gallon and what is the cost per gallon
weight/1gallon=wieght/gallons=129.8lb/22gal=5.9lb/1gal
weigth is 5.9lb per gallon
cost per gallon=cost/gallons=$91.30/22gal=$4.15/1gal
cost is $4.15 per gallon
if ya wanted to estimate
lb per gallon is 129.8lb/22gal≈130/20=6.5lb/gal=6.5lb per gal
cost is $91.30/22gal ≈90/20=9/2=$4.50 per gal