21.5k views
1 vote
A duck with a mass of 0.90 kilograms flies at a rate of 12.0 m/s. What is the kinetic energy of the duck?

User Kdbanman
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Duck's kinetic energy is 64.8 Joules

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the duck, m = 0.9 kg

Velocity of the duck is, v = 12 m/s

We have to find the velocity of the duck. It is given due to the motion of an object. Mathematically, it is written as :


KE=(1)/(2)mv^2


KE=(1)/(2)* 0.9\ kg* (12\ m/s)^2

KE = 64.8 Joules

Hence, the kinetic energy of the duck is 64.8 Joules

User Purefusion
by
6.0k points