Answer:
Duck's kinetic energy is 64.8 Joules
Step-by-step explanation:
It is given that,
Mass of the duck, m = 0.9 kg
Velocity of the duck is, v = 12 m/s
We have to find the velocity of the duck. It is given due to the motion of an object. Mathematically, it is written as :


KE = 64.8 Joules
Hence, the kinetic energy of the duck is 64.8 Joules