35.5k views
5 votes
Hank bought 2.4 pounds of apples. Each pound cost $1.89. How much did hank spend on the apples?

User Gotmike
by
7.9k points

2 Answers

1 vote
Hank spent $4.536 in all on apples!
User Jcreason
by
7.9k points
5 votes
1 lb = $1.84
2.4 lbs = x amount of $

multiply 2.4 by 1.84 and you should get the correct answer. key word should, I haven't done problems like these in forever, so check it to make sure
User Charlie Sheather
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.