205k views
2 votes
What is the unit rate for 16oz to $4.88

User Abjennings
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
Hello, how are you? well to find the unit rate you have to divide. But where does the numbers go you might ask. Well you always want to put y over x so in this case, $4.88 is y and 16 is x:
$4.88 whenn you do this that equals .305 cts or if you want to round, .31 its.
-------- HOPE THIS HELPS A BUNCH :))))))) ^-^
16oz
User StackGU
by
7.8k points
3 votes
Hi the answers to this is 4.2
User Leonardo Scotti
by
7.4k points

Related questions

asked Aug 9, 2018 47.4k views
Adrian Romanelli asked Aug 9, 2018
by Adrian Romanelli
7.6k points
1 answer
1 vote
47.4k views
1 answer
1 vote
50.2k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.