6.2k views
3 votes
If 3.5 pounds of potatoes cost $3.29, how much would one pound cost?

A. $0.21

B. $0.94

C. $0.99

D. $1.10

User Flatlyn
by
7.7k points

1 Answer

4 votes
3.29 divided by 3.5 equals .94 so the answer would be B.$0.94
User Thomas Lindauer
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.