25.2k views
5 votes
The phony bologna meat company offers two platters. platter a comes with 4 hamburgers, 3 hot dogs, and 2 pig's feet, and costs $15. platter b comes with 3 hamburgers, 4 hot dogs, and 5 pig's feet, and costs $12. a picnic organizer requires 220 hamburgers, 270 hot dogs, and 250 pig's feet. (there can be leftovers, but these are the minimum requirements.) what is the minimum cost (in dollars)?

2 Answers

4 votes

Answer:

Platter A 60 and Platter B 10, minimum cost = $870.

Explanation:

The phony bologna meat company offers two platters.

Platter a. : 4 hamburgers

( $15.00 ) 3 hot dogs

2 pig's feet

Platter b. 3 hamburgers

($12.00) 4 hot dogs

5 pig's feet

A picnic organizer requires 220 hamburgers, 270 hot dogs, and 250 pig's feet.

He has to order platter - B, quantity - 60, price = 60 × 12 = $720. His requirement fulfilled for :

220 hamburgers ( 60 × 3 = 180 ) Need more 220 - 180 = 40

270 hot dogs ( 60 × 4 = 240 ) Need more 270 - 240 = 30

250 pig's feet. ( 60 × 5 = 300 ) Need = 0

Now He has to order Platter - A, quantity - 10 Price = 15 × 10 = $150

He will get 40 hamburgers, 30 hot dogs and 20 pig's feet

So his requirement is fulfilled by ordering Platter B 60 and Platter A 10.

the minimum cost would be = $870.

User Elfoc
by
6.5k points
3 votes
The solution for this problem is:
If there is 60 platters of B at a cost of $720:
(220 - 60 x 3) / 4 = 10 platters of A to make up for the deficit in hamburgers
(270 - 60 x 4) / 3 = 10 platters of A to make up for the deficit in hot dogs
(250 - 60 x 5) / 2 = 0 platters of A since there is no deficit in pigs feet

So 10 platters A are required at a cost of $150. $720 + $150 = for a total minimum cost of $870.
User AGT
by
7.3k points