131k views
2 votes
A motorboat travels 216km in 4 hours going upstream. it travels 304km going downstream in the same amount of time. what is the rate of the boat in still water and what is the rate of the current?

1 Answer

0 votes
rate x time = distance
b = rate boat travels in still water
c = rate of the current
(b-c)4 = 216
(b+c)4 = 304

4b - 4c = 216
4b + 4c = 304
___________
8b = 520
b = 65 Km/hr

4c = 304 - 4b = 304 - 260 = 44
c = 11 Km/hr

User Antoine Thiry
by
7.4k points