174k views
5 votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it

User Touhami
by
9.1k points

2 Answers

2 votes
If you do not mind me asking, what did Seth write? Us helpers cannot answer it if we do not have the full question. I apologize if this seems rude.
User Ritesh Khatri
by
7.9k points
0 votes

Answer:

The unit price of disc is $0.55

Explanation:

Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49.

∵ The price of 10 blank compact discs = $5.49

∴ The price of 1 blank compact disc =
(5.49)/(10)

= $0.549 ≈ $0.55

The unit price for a blank compact disc would be $0.55

If Seth got the same answer, he is correct.

User Alexander Varwijk
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories