158k views
5 votes
What is the volume of an oxygen tank if it contains 12 moles of oxygen at 273 K under 75 kPa?

User Nahydrin
by
6.8k points

1 Answer

1 vote
Given:
n = 12 moles of oxygen
T = 273 K, temperature
p = 75 kPa, pressure

Use the ideal gas law, given by

pV=nRT \\ or \\ V= (nRT)/(p)
where
V = volume
R = 8.3145 J/(mol-K), the gas constant

Therefore,

V= ((12\,mol)(8.3145\, (J)/(mol-K) )(273\,K))/(75 * 10^(3) \, Pa)= 0.3632\,m^(3)

Answer: 0.363 m³

User Yisu
by
6.9k points