114k views
0 votes
What is the binding energy of one mole of 234Th90 if the mass defect is 1.908 g/mol?

2 Answers

5 votes
Use Einstein's famous equation:

E = mc^2
where, c=speed of light
m = mass defect = 1.908 g/mol = 1.908 x 10^{-3} kg/mol


E = Binding energy

So, E =

1.908 * 10^(-3) * (3 * 10^8)^2


E = 5.724 * 10^(13) J


User Bondifrench
by
7.2k points
5 votes

Answer: The binding energy of one mole of thorium atom is
17.172* 10^(13)J

Step-by-step explanation:

Binding energy is defined as the energy which holds the nucleus together. It is basically the product of mass defect and the square of the speed of light.

This energy is calculated by using Einstein's equation, which is:


E=\Delta mc^2

Where,

E = Binding energy of the atom


\Delta m = Mass defect = 1.908 g/mol =
1.908* 10^(-3)kg/mol (Conversion factor: 1 kg = 1000 g)

c = speed of light =
3* 10^8m/s

Putting values in above equation, we get:


E=1.908* 10^(-3)kg/mol* (3* 10^8m/s)^2=17.172* 10^(13)J/mol

Hence, the binding energy of one mole of thorium atom is
17.172* 10^(13)J

User Mfazekas
by
7.2k points