68.9k views
5 votes
A newspaper found that, on average, 7.6% of people stay overnight in the hospital with a 1.5% margin of error. Construct a 95% confidence interval.

User Ron Maupin
by
6.7k points

1 Answer

3 votes
Given:
p = 7.6% = 0.076, the percentage of people who stay overnight at the hospital.
E = 1.5% = 0.015, margin of error
95% confidence interval.

The standard error is
Es =
\sqrt{ (p(1-p))/(n) }
where
n = the sample size.

The margin of error is

E=z^(*)E_(s)
where
z* = 1.96 at the 95% confidence level.

Because the margin of error is given, there is no need to calculate it.
The 95% confidence interval is
p +/- E = 0.076 +/- 0.015 = (0.061, 0.091) = (6.1%, 9.1%)

Answer:
The 95% confidence interval is between 6.1% and 9.1%.

User OJFord
by
7.9k points