menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and several pounds of tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine the number of pounds of tomatoes th…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and several pounds of tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine the number of pounds of tomatoes th…
asked
Jul 21, 2018
160k
views
3
votes
Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and several pounds of tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine the number of pounds of tomatoes that she bought, x, Carina wrote and solved the equation as shown below.
Mathematics
middle-school
Diabetesjones
asked
by
Diabetesjones
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
pretty sure its B.
Explanation:
Corey Sunwold
answered
Jul 23, 2018
by
Corey Sunwold
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
okay so I'm going to set up a equation:
5.27= 3.40+ 0.85x, we have our total our price of one pineapple and our variable
next I isolate the variable:
5.27-3.40=0.85x
next:
1.87=0.85x
x= 2.2
she bought 2.2 pounds of tomatoes
Jake Stoeffler
answered
Jul 26, 2018
by
Jake Stoeffler
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2024
44.3k
views
What is the value of x in the equation below? One-third (12 x minus 24) = 16 Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and some tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine
Lorenz
asked
Mar 9, 2024
by
Lorenz
8.6k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
44.3k
views
asked
Nov 19, 2024
207k
views
Carina spent a total of 5.27 buying a pineapple for 3.40 and some tomatoes that were on sale for 0.85 per pound. To determine the number of pounds of tomatoes that she bought, x, Carina wrote and solved
Mocj
asked
Nov 19, 2024
by
Mocj
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
207k
views
asked
Sep 23, 2024
21.2k
views
Carina spent a total of $5.27 buying a pineapple for $3.40 and some tomatoes that were on sale for $0.85 per pound. To determine the number of pounds of tomatoes that she bought, x, Carina wrote and solved
Sarfaraz Makandar
asked
Sep 23, 2024
by
Sarfaraz Makandar
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
21.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org