18.5k views
4 votes
The table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $6.00 15 bagels Yummy Bagels $14.00 35 bagels' Yummy Bagels sells bagels at a lower unit price than Bagel Stop. True False

User Tania
by
8.1k points

2 Answers

0 votes
store price : 6 / 15 = 0.40 per bagel
yummy bagels : 14/35 = 0.40 per bagel

false...bagels at both stores have the same unit price
User LenaYan
by
7.2k points
4 votes
you divide the price by the amount of bagels. 6/15 is .4, and 14/35 is also .4 each bagel is 40 cents at both places so false
User Yotam Ofek
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.