menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $6.00 15 bagels Yummy Bagels $14.00 35 bagels' Yummy Bagels sells bagels at a lower unit price than Bagel Stop.
asked
Nov 26, 2018
18.5k
views
4
votes
The table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $6.00 15 bagels Yummy Bagels $14.00 35 bagels' Yummy Bagels sells bagels at a lower unit price than Bagel Stop. True False
Mathematics
middle-school
Tania
asked
by
Tania
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
store price : 6 / 15 = 0.40 per bagel
yummy bagels : 14/35 = 0.40 per bagel
false...bagels at both stores have the same unit price
LenaYan
answered
Nov 27, 2018
by
LenaYan
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
you divide the price by the amount of bagels. 6/15 is .4, and 14/35 is also .4 each bagel is 40 cents at both places so false
Yotam Ofek
answered
Nov 29, 2018
by
Yotam Ofek
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 10, 2021
22.6k
views
The table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $6.00 15 bagels Yummy Bagels $14.00 35 bagels Yummy Bagels sells bagels at a lower unit price than Bagel Stop.
Aghast
asked
Jun 10, 2021
by
Aghast
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
22.6k
views
asked
Jan 16, 2017
160k
views
He table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $10.00 35 bagels Yummy Bagels $5.00 18 bagels Yummy Bagels sells bagels at a lower unit price than Bagel Stop
Sagar Vaghela
asked
Jan 16, 2017
by
Sagar Vaghela
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
160k
views
asked
Jan 17, 2017
186k
views
The table shows the price of bagels at two different stores: Store Price Bagels Bagel Stop $4.00 13 bagels Yummy Bagels $10.00 36 bagels Bagel Stop sells bagels at a lower unit price than Yummy Bagels.
Sreeram TP
asked
Jan 17, 2017
by
Sreeram TP
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
186k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org