Answer:
The ball will hit at 2.83 seconds.
Explanation:
It is given that,
Velocity with which a ball is thrown up is, v = 10 ft/s
Initial height, h = 100 ft
The equation for the height of an object as a function of t is given by :
...............(1)
Where
t is the time in seconds
h is the ball's height measured in feet
We have to find the time when the ball hits the ground. It can be calculated by solving the quadratic equation of equation (1). On solving we get the value of t as :
t = 2.832 seconds
So, at 2.83 seconds the ball will hit the ground. Hence, this is the required solution.