70.7k views
5 votes
Kari is flying a kite.she realeses 50feet of string.what is the approximate difference in the height of the kite when the string makes a 25 degree angle with the ground and when the string makes a 45 degree angle with the ground?round to the nearest tenth

User Ranu
by
7.0k points

1 Answer

1 vote
sinα=h/s

h=ssinα

h=50sinα

dh=h(45)-h(25)

dh=50(sin45-sin25) feet

dh≈14.2 ft (to nearest tenth of a foot)
User The Dembinski
by
6.3k points