194k views
3 votes
What is the final concentration of cl- ion when 250 ml of 0.20 m cacl2 solution is mixed with 250 ml of 0.40 m kcl solution? (assume additive volumes.)?

1 Answer

2 votes

CaCl2 and KCl are both salts which dissociate in water when dissolved. Assuming that the dissolution of the two salts are 100 percent, the half reactions are:

CaCl2 ---> Ca2+ + 2 Cl-

KCl ---> K+ + Cl-

Therefore the total Cl- ion concentration would be coming from both salts. First, we calculate the Cl- from each salt by using stoichiometric ratio:

Cl- from CaCl2 = (0.2 moles CaCl2/ L) (0.25 L) (2 moles Cl / 1 mole CaCl2)

Cl- from CaCl2 = 0.1 moles

Cl- from KCl = (0.4 moles KCl/ L) (0.25 L) (1 mole Cl / 1 mole KCl)

Cl- from KCl = 0.1 moles

Therefore the final concentration of Cl- in the solution mixture is:

Cl- = (0.1 moles + 0.1 moles) / (0.25 L + 0.25 L)

Cl- = 0.2 moles / 0.5 moles

Cl- = 0.4 moles (ANSWER)

User Eric Perko
by
5.5k points