89.9k views
5 votes
A 2-litre can of grape juice costs $3.26. What is the unit rate?

User Martin M J
by
7.9k points

1 Answer

2 votes
$3.26/2L=$1.63/L

That's "One dollar and sixty-three cents per liter."
User APriya
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.