30.5k views
5 votes
a steel ball has s volume of 1500cm^3. the density of the ball is 95g/cm^3 . work out the mass of the ball in kg

User Rivimey
by
7.6k points

2 Answers

5 votes

m = pV

mass =
1500 * 0.095 = 142.5kg = 152500g
User Krzysztof Grzybek
by
7.0k points
4 votes

Given:\\V=1500cm^3\\\rho= 95(g)/(cm^3) \\\\Find:\\m=?\\\\Solution:\\\\\rho= (m)/(V) \;\;\;/\cdot V\\\\m=\rho V\\\\m=95(g)/(cm^3)\cdot 1500cm^3=142500g=142.5kg
User Langdon
by
7.6k points