206k views
15 votes
What is the empirical formula for a compound if a sample contains 3. 72 g of P and 21. 28 g of Cl? PCl5 PCl3 P2Cl10 P2Cl5.

User Wvanbergen
by
7.2k points

2 Answers

8 votes

Answer:

Its a

Step-by-step explanation:

Just got it right

User Loup
by
7.3k points
6 votes

Answer:

3.72+21.98=25.7g

(n)P=25.7/30=0.86

(n)Cl=21.28/35.45=0.600 =

P 0.86/0.6=1.43x2=3

Cl 0.600/0.600=1x2=2

Step-by-step explanation:

User Dmitriy Work
by
7.1k points