162k views
1 vote
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?

2 Answers

1 vote
$1.75 per pound.
$1.75 x 3 = $5.25
User Sshevlyagin
by
6.7k points
6 votes
The only thing you have to do is divide 5.25 with 3 and that's how much it costs for one pound of apples.
User Wolffc
by
7.3k points