menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
asked
Oct 9, 2018
162k
views
1
vote
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
Mathematics
high-school
Tamil Selvan C
asked
by
Tamil Selvan C
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
$1.75 per pound.
$1.75 x 3 = $5.25
Sshevlyagin
answered
Oct 12, 2018
by
Sshevlyagin
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The only thing you have to do is divide 5.25 with 3 and that's how much it costs for one pound of apples.
Wolffc
answered
Oct 14, 2018
by
Wolffc
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org