33.2k views
2 votes
Two horses, Thunder and Misty, are accelerating a wagon 1.3 m/s2. The force of friction is 75 N. Thunder is pulling with a force of 1,000 N, while Misty is pulling with a force of 800 N. The force of gravity is 14,700 N and the normal force is 14,700 N. What is the mass of the wagon? Round the answer to the nearest whole number. kg

User Xgo
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
assumption both thunder and misty are pulling in same direction,
Net force= 1000N+800N-75N=1725N
Mass of wagon = 1725N/1.3ms^-2 = 1327kg
User Genco
by
7.4k points
4 votes

Answer: 1327 kg

Step-by-step explanation:

First of all, we can notice that the forces along the vertical direction (gravity and normal force) are equal and opposite, so they cancel each other and we can ignore them.

The relationship between the net force on the horizontal direction and the acceleration of the wagon is given by Newton's second law:


\sum F = ma

where


\sum F is the net force on the wagon

m is the mass of the wagon

a is the acceleration

In this problem, the net force on the wagon is:


\sum F=1,000 N+800 N-75 N=1,725 N

the mass is unkown

and the acceleration is
a=1.3 m/s^2

So we can re-arrange the equation above to find the mass of the wagon:


m=(\sum F)/(a)=(1725 N)/(1.3 m/s^2)=1327 kg

User Hexten
by
7.6k points