123k views
12 votes
The cost of two pounds of cherries is

$8.58. What is the unit rate that describes the
cost per pound of cherries?

2 Answers

7 votes

Answer:

$4.29 per pound

Explanation:

(8.58 dollars)/(2 pounds) = ((8.58/2) dollars)/pound =4.29 dollars/pound

User Bhakta
by
8.3k points
14 votes

Answer:

since you have 2 pounds, and spend $8.58 total, divide the amount you spent, but how many pounds you bought to get the unit rate which is $4.29

Explanation:

User Skroczek
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories